صادرات فرش ایرانی

یکی از کالاهای بسیار معروف و دارای قدمت  که از گذشته بسیار مورد استقبال بوده و این استقبال همچنان ادامه دارد، فرش ایرانی است. سند های بسیاری بر این موضوع صدق میکنند که یکی از آن ها سخن گزنفون، یکی از تاریخ نگاران یونانی است که در کتابی به نام سیرت کوروش به استفاده ایرانیان از قالیچه اشاره می کند. در این مقاله به طور مفصل به فرش ایرانی خواهیم پرداخت.

فرش ایرانی

پیشینه فرش ایرانی به چه زمانی باز می گردد؟

پیشینه فرش ایرانی به زمان پیش از اسلام باز می گردد چرا که در بسیاری از آثار هنری مانند نقاشی ها و کتاب های موجود از زمان پیش از اسلام مانند انجیل و سایر کتاب های تاریخی، سنگ نوشته و مواردی از این قبیل، شواهدی از وجود فرش در زندگی ها و خانه های ایرانی وجود دارد اما با این حال، شواهد دارای خلا و حفره های بسیاری بوده که این حفره ها ناشی از ترجمه اشتباه برخی نوشته هاست.

چه‌ چیزی فرش ایرانی را از سایر تولیدات مشابه جهانی متمایز می کند؟

طرح هایی که با آن ظاهر فرش ایرانی را زینت می کنند، اصلی ترین وجه تمایز نسخه های ایرانی و خارجی است و این طرح ها به طور کلی به 19 گروه تقسیم میشوند:

1. اثار باستانی و اسلامی: استفاده از نقش ها و اشکال زینتی بناهای مختلف از جمله عمارت ها که مسجد شیخ لطف الله در اصفهان مثالی برای آن است، از جمله موارد تشکیل دهنده طرح های باستانی و اسلامی در فرش ایرانی است.

2. طرح های شاه عباسی: استفاده از طرح گل شاه عباسی که بسیار معروف بوده و گاهی با نقوش اسلامی ترکیب می شود، در فرش های ایرانی بسیار رایج است.

3. طراحی اسلامی یا اسلیمی: معروف ترین طرح این گونه فرش ایرانی، طرح دهان اژدها است و انواع  آن عبارت اند از: بندی، افشان، کهکشانی، لچک و…

طرح های فرش ایرانی

4. طرح های اقتباسی:این طرح ها شباهت بسیاری به فرش های مناطق مرزی و کشورهای همسایه دارند. با این حال ایرانیان با خلاقیت خود تغییرات مختلفی در آن به وجود آوردند و این طرح را به عنوان یکی از طرح های فرش ایرانی در جهان نهادینه کردند .طرح هایی مانند طرح قفقازی و گوبلنی در میان انواع اقتباسی قرار می گیرند.

5. افشان: اجزاء این طرح به صورت پراکنده است و اشکال مورد استفاده برای طراحی به صورت قرینه نمی باشد.از معروف ترین آن ها می توان به طرح های دست گل، شاخه پیچ، اسلیمی، شاه عباسی و گل فرنگ اشاره کرد.

6. واگیره ای یا بندی: به این دلیل این طرح را چنین می نامند که بخش کوچکی از طرح فرش در جهت های طولی و عرضی به طور مکرر استفاده شده و به کمک گیره به یکدیگر وصل شده اند.رایج ترین طرح های این گونه فرش ایرانی شامل اسلیمی، خشتی، ترنج دار،  شیر و شکری، شاخه گوزنی، دسته گلی و مینا خانی می شود.

7. بته جقه: این طرح جزء معروف ترن طرح ها در ایران  است که  در هندوستان نیز رایج است.  این طرح همدتا در حاشیه فرش ها به کار برده می شود. معروف ترین آن ها شامل:مادر بچه، ترمه، سرابندی، افشار، قلمکار اصفهان، کردستانی (هشت پر)، خراسان و میری می شود.

8. درختی: استفاده از عناصر طبیعت برای الهام گیری، جهت طراحی فرش نه تنها در این گونه فرش ایرانی بلکه در سایر نقاط جهان رایج است.  درختان و شاخ و برگ آن ها که این طرح ها را شامل می شوند، در بسیاری از کشورهای اروپایی به منزله تداوم عمر می باشند .

9. ترکمن: طرح های هندسی هستند که به صورت ذهنی طراحی می شوند. معروف ترین آن ها شامل غزال گز، قاشقی، اخال، چهار فصل و یموت می باشد.

10. شکارگاه: هدف اصلی استفاده  از این طرح در فرش ایرانی،  نمایش شکار و شکارگاه ها است به شکلی که در یک قسمت یک سوار با تیر و کمان و در قسمت دیگر هدف شکار طراحی می شود.

ر

.11 گل فرنگ : این نقشه بر اساس طرح گل چند پر، گلدان های فرنگی و گل های طبیعی به ویژه  گل رز در رنگ های مختلف طراحی می شود.  معروف ترین  آن هاشامل بیجار، دسته گل، گل و بلبل، لچک و ترنج و مستوفی  می شود.

.12 فرش ایرانی خشتی: استفاده از اشکال هندسی در طراحی خشتی رایج است  و در این اشکال هندسی از نقش هایی مانند گلدان-گل و بوته و.. استفاده می شود.  از معروف ترین آن هت می توان به قرانی، بختیاری، تصویری و اسلیمی اشاره کرد. نام دیگر این طرح قابی است.

. 13 طراحی ماهی: نقشه مورد نظر یاد آور طرح ماهی است و کنایه آمیز و همچین اصیل است. معروف ترین طرح های ماهی در فرش ایرانی،هراتی، فراهان، زنبوری و کردستان می باشند.

.14 محرابی: این طرح الهام گرفته شده از محراب مساجد و نماز خانه ها است و با تزئینات جزئی و زیبا در آن نمایان می شود. از معروف ترین آن ها می توان قندیلی، گلدانی و درختی را نام برد.

.15 ایلی و عشایری: فرش ایرانی طرح ایلی-عشایری به دست عشایر ایران بافته و تولید  می شود.  بیشتر طرح های آن ذهنی است و عدم تناسب عامل اصلی زیبا بودن این اثر است.

.16 تلفیقی:این طرح آخرین گروه بوده و از ترکیب و تلفیق تمام و با چند گروه از گروه های ذکر شده در بافته و طراحی می شود.

طرح تلفیقی فرش ایرانی

طرح تلفیقی فرش ایرانی

علت محبوبیت فرش ایرانی نزد جهانیان چیست؟

دلیل اصلی و مهم  محبوبیت فرش ایرانی در سطح جهان آن است که به نسبت سایر فرش های تولیدی، دارای طرح ها و رنگ های مختلف و متنوع است و همچنین ابزار یا نخ هایی که برای بافت آن استفاده می شود مرغوبیت خاصی دارد؛ طراحی  نقوش و بافت این فرش ها با مهارت، دقت و ظرافت به خصوصی صورت گرفته و نقوش آن بسیار طبیعی می باشد .این موضوع شدیدا بر چشم نواز بودن فرش ایرانی تاثیر می گذارد و باعث می شود محبوبیت آن در نزد مردم دو چندان شود.

صادرات فرش ایرانی

کلام آخر

فرش ایرانی دارای قدمت بسیار زیادی است و از گذشته دارای محبوبیت بوده است؛ دلیل این محبوبیت استفاده از طرح ها و رنگ های مختلف  و همچنین مرغوبیت  مواد به کار رفته در آن است. ظرافت و دقت بسیاری که در طراحی و بافت این فرش ها صورت گرفته باعث زیبایی و چشم نوازی هر چه بیشتر این محصول شده و همین چشم نوازی طرفداران زیادی را  به وجود اورده است.  محبوبیت فرش ایرانی در خارج از کشور سبب شده شاهد صادرات گسترده و در پی آن رونق اقتصاد ملی باشیم و این مسئله، اهمیت پرداختن به این محصولات را بیش از پیش ضروری می سازد.

  • تیم تولید محتوا
  • آبان 13, 1400
  • 292 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه