فرش کاشان دارای متنوع ترین طرح ها و نقش ها

فرش کاشان دسته ای از قالی های ایرانی است که در شهر کاشان بافته می شود. بافت این فرش در شهر کاشان قدمتی دیرینه دارد. اصالت و زیبایی طرح های فرش کاشان در گذشته و زمان حال شهره عام و خاص می باشد. قالی بافی در شهر کاشان به دو صورت ماشینی و دستباف انجام می شود، به طوری که سالانه بیش از 1500 متر فرش دستباف در شهر کاشان تولید و به فروش می رسد. سهم فرش ماشینی کاشان از صادرات کشور70 درصد بوده. همچنین 65 درصد تولیدات فرش در کشور ایران متعلق به شهر کاشان می باشد. با ما همراه شوید تا در ادامه با فرش های هزار رنگ کاشان بیشتر آشنا شویم.

نقوش زیبای فرش کاشان

چرا فرش های کاشان را فرشی اصیل می دانند؟

فرش کاشان توسط دستگاه های پیشرفته روز دنیا با نقشه های ارزنده هنر دست طراحان ایرانی بافته می شوند، استفاده از دستگاه های پیشرفته وگسترش کارخانجات بافت فرش کاشان سبب شد تا این شهر به قطب تولید فرش های ماشینی ایران تبدیل شود. استفاده از نخ های اعلا و مرغوب  و نوع دستگاهی که فرش با آن بافته می شود، کیفیت این فرش را بیش از پیش کرده و باعث شده تا پر فروش ترین فرش ایران شناخته شود.

قیمت فرش کاشان چگونه تعیین می شود؟

 برای قیمت گذاری فرش کاشان، مبنا را بر فرش های 12 متری گذاشته و قیمت سایر متراژ هارا تخمین می زنند. حال این سوال به وجود می آید که روند قیمت گذاری به چه شکلی انجام می شود؟

برای انجام این کار کافی است تا قیمت فرش مورد نظر بر 12 تقسیم و پس از آن بر متراژ مورد نظر تقسیم شود. در این صورت ما بقی متراژ ها به دست می آیند. چراکه قیمت فرش 12 متری همیشه دو برابر قیمت فرش 6 متری می باشد.

فرش کاشان از جمله اصیل ترین فرش های ایرانی

 به صورت کلی هر فرشی با کیفیت های مختلف بافته می شود و این کیفیت را دو مولفه تعیین می کند:

      * کیفیت نخ مورد استفاده

      * نوع دستگاه بافت فرش

 نخ های مورد استفاده برای فرش هایی با تراکم 500 تا 1500 شانه  نیز به سه دسته تقسیم می شوند:            

      * نخ پی سی اف یا پلی استر

      * نخ ورژن

      * نخ آکرولیک

 بهترین نوع نخ مورد استفاده در بافت فرش های ماشینی نخ 100% (آکرولیک) می باشد. صد درصد بودن نخ به این معنی است که تمام الیاف استفاده شده در تار فرش آکرولیک می باشد.

 تفاوت قیمت در فرش کاشان بافته شده با نخ آکرولیک و فرش های بافت نخ پلی استر یا پی سی اف بسیار فاحش است. چرا که نخ پلی استر نسبت به نخ آکرولیک کیفیت پایین تری دارد و این تفاوت قیمت در تراکم های 500 شانه بیش از سایر، خود را نشان می دهند.

 نخ ورژن یا اصطلاحا نخ ایرانی، تکنولوژی جدیدی از نخ هاست که به تازگی وارد بازار ریسندگی شده و از نظر کیفیت جایگاهی بین دو نخ آکرولیک و پلی استر را دارا است. به این معنی که از نخ آکرولیک ضعیف تر و از پلی استر مرغوب تر است. به طور کلی طول عمر آن در حدود چهارسال می باشد.

طرح های چشم نواز فرش های کاشان از سنتی تا مدرن و امروزی

نقش های مختلفی در کارخانجات بافته می شود وگاهی ممکن است برخی از نقش های فرش از نقاط دیگر کشور برای بافت به این شهر فرستاده شوند. به طور کلی مجموع طرح های سنتی و مدرن فرش های بافته شده در کاشان شامل هشت طرح اصلی می باشد:

فرش کاشان از اصیل ترین فرش های ایرانی

طرح لچک ترنج یا ترنج و مهراب : این طرح برگرفته از جلد های چرمی کتب قدیمی و برخی کاشی کاری های مساجد و مدارس می باشد. این نوع طرح بیشتر در دوره صفویه رایج بوده و جز عمومی ترین نقش فرش کاشان است.

  طرح افشان : این نقش، خاص و محبوب است. مهراب، ترنج و لچک در آن وجود ندارد، بلکه شامل گل و بوته هایی در اندازه های مختلف می باشد. همراه باخطوط منحنی و در هم تابیده ایرانی و اسلیمی که توسط نواری در حاشیه احاطه شده است. این طرح از طرح های فرعی شاه عباسی بوده و طرح سراسری شاه عباسی نیز نامیده می شود. این فرش زیبا شامل انواع افشان شکسته دسته گلی، طرح حیوان،افشان اسلیمی و ترنج دار می باشد.

طرح گلدانی و درختی : یکی از اصیل ترین طرح ها می باشد. قالی های معروف دوره قاجاریه، منقش به این طرح بودند. این طرح در حال حاضر در کاشان و منطقه ابوزیدآباد به شکل قالیچه بافته و انواع مختلفی دارد. نکته مثبت این طرح آن است که گلدان و درخت های نقش بسته بر فرش ها تکراری نمی شوند.

طرح محرابی : این طرح از آنجایی که شباهت به محراب مسجد دارد به این نام مشهور شده است. و طبیعتا کاربرد عمده آن در مساجد می باشد. در این طرح هیچگاه از نقوش حیوانات استفاده نمی شود تا در حین نماز برای نمازگزار اشکالی ایجاد نکند. این طرح هم شامل موارد مختلفی مانند محرابی گلدانی، ستوندار، قندیلی و درختی می باشد.

فرش کاشان دارای متنوع ترین طرح ها و نقش ها

سایر طرح های فرش‌کاشان عبارت اند از:

طرح شکارگاه

طرح های واگیره ای

طرح های تصویری

طرح محتشم.

 تنوع بسیار طرح های فرش کاشان باعث شده است تا دست مشتریان در انتخاب باز باشد و آن ها  بتوانند در بین تنوع بی نظیر این فرش ها طرح مورد نظر خودر را انتخاب کنند.

سخن پایانی

 اصالت و کیفیت دو مولفه بسیار مهم در انتخاب فرش های کاشان می باشد. در کنار این موارد، دلایل زیادی دیگری نیز برای انتخاب این فرش ها وجود دارد. مواردی مانند طرح های شگرف و رنگ آمیزی های حرفه ای باعث می شود تا شما وسوسه شوید یکی از طرح های آن را در کنار دیزاین منزل خود ببینید. بنابراین بد نیست اگر قصد تعویض و خرید مجدد فرش برای خانه خود دارید در ابتدا نگاهی به کاتالوگ فرش کاشان بیندازید.

 • تیم تولید محتوا
 • آبان 15, 1400
 • 329 بازدید

یک دیدگاه برای “فرش کاشان با نقوش زیبا و دلربا”

 1. 1 – با انتشار هر پست، 1 میلیون تومن پول بدست بیارید ماهی 30 میلیون درآمد اضافی

  2 – قدرت سایت شما (Domain authority) چنده ؟این خیلی بَده که سایت شما بیش از یکسال از تولدش گذشته باشه ولی هنوز قدرتش یا Domain authority سایتتون کمتر از 10 باشه برای همینه که تو گوگل رتبه ندارید

  3 – میتونید کمتر از دو هفته خط اول گوگل بیاید – مستند و مثال واقعی از زبان آقای عادل طالبی متخصص سئو

  4 – بزارین بهتون یاد بدم خودتون قدرت سایتتون رو بالا ببرید و بیاید خط اول گوگل تو 14 روز

  برای ارتباط با من کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه